Agroturystyka

Na granicę i na chwilę do sąsiada

Najdłuższa trasa jaką proponujemy. Ktoś może powiedzieć, ze 6 godzin to za długo na dzienną wyprawę. Niby prawda. Ale jak się weźmie pod uwagę długie letnie dni i naprawdę ciekawe miejsca do jakich można dojechać to naprawdę warto rozważyć tą wyprawę. Warta wysiłku szczególnie dla kogoś, kto nie jest z zachodniej Polski i nie ma zamiaru szybko wrócić w okolice.

Te nieznane skarby to przede wszystkim Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Trzeba było mieć naprawdę wyobraźnię, aby stworzyć taki kompleks parkowy w XIX wieku. Pałac, ogrody, 700 ha parku angielskiego, romantyczne mosty i płynąca środkiem romantycznie Nysa. Trzeba zobaczyć by uwierzyć.

Po kawie i ciastku na zamku polecamy wyjazd do Łużyckiego Parku Głazów Narzutowych - Tagebau Nochten. Kilkadziesiąt km za polsko-niemiecką granicą natrafiamy na niespotykany widok - krajobraz rodem z księżyca. Cały obszar, był / jest terenem odkrywkowych kopalni węgla brunatnego. Księżycowe pustkowie jakie pozostaje może nie jest urzekające, ale na pewno warto to zobaczyć. Pośrodku całości leży park głazów narzutowych – czyli jednym słowem setki poukładanych kamlotów, z rosnącymi na nich porostami, mchami i innymi dziwnymi roślinami. Ze szczytu górki w parku mamy widok na ogromną elektrownię. Ciężko to opisać, ale na pewno warto zobaczyć.

PLAN WYCIECZKI

  • Agroturystyka Nad Wartą

  • Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa - Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha. Twórcą parku – pomysłodawcą i autorem koncepcji był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau. To jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej.

  • Schloss Bad Muskau – Zamek po niemieckiej stronie parku gdzie warto zatrzymać się na kawę. Jak ktoś nie lubi zamków to na ciastko można się udać 100 metrów dalej na ryneczek w niemieckiej miejscowości Mużaków.

  • Łęknica

  • Łużycki Park Głazów Narzutowych - Tagebau Nochten - Park Głazów jest również pozytywnym przykładem rekultywacji terenów po wydobyciu węgla brunatnego. Głównym elementem tworzącym ogród są głazy w liczbie ok. 5000. Odwiedzający mogą cieszyć się pięknem niepowtarzalnej roślinności podczas spaceru ścieżką o długości 3 km. Ogród prezentuje się szczególnie atrakcyjnie podczas kwitnienia wrzosowisk późnym latem i jesienią. Fascynująca gra kolorów przeróżnych gatunków roślin zachwyca jednak również przez cały rok.

  • Żary – Dobre miejsce aby w drodze powrotnej zatrzymać się na drobny obiad.

  • Agroturystyka Nad Wartą

Galeria