Agroturystyka

Trójkąt sakralny + Trójkąt muzeów niespotykanych

Dzień z serii każda atrakcja z innej parafii. I to dosłownie. Z jednej strony Sanktuarium W Rokitnie, Święty Wojciech i Klasztor w Gościkowie-Paradyżu – czyli 3 najważniejsze miejsca sakralne w Lubuskiem. Na drugą część dnia proponujemy trzy prywatne muzea. Zainteresowania ich właścicieli na tyle różne, że... no właśnie.

Cała wycieczka jest dość krótka. Do najbliższych atrakcji dojeżdża się w 20 minut od naszej Agroturystyki.

PLAN WYCIECZKI

  • Agroturystyka Nad Wartą

  • Skwierzyna – z serii gdzie indziej tego nie zobaczycie. To co powiecie na wizytę w Izbie Pamięci Drogownictwa? Jedno z nielicznych muzeów „drogi” w Polsce. W kolekcji znajdują się m.in.: drogowskazy, kamienie milowe, znaki drogowe, barierki, pachołki, ograniczniki. maszyny drogowe – walce, dokumenty - akty erekcyjne, medale (zwiedzanie za wcześniejszym telefonicznym potwierdzeniem). Jakby tego było mało to w Skwierzynie znajduje się także Muzeum Kultury Dawnej - Prywatny właściciel zgromadził bogatą kolekcję zbiorów z dziedziny myślistwa, łowiectwa, materialnej kultury mieszczańskiej i ziemiańskiej połowy XIX i XX wiek.

  • Sanktuarium w Rokitnie - zwane duchową stolicą regionu zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej przez Jana Pawła II. Zarówno sanktuarium jak i otaczające je piękne ogrody to idealne miejsce aby odnaleźć chwilę na ciszę i spokój.

  • Pocysterski Klasztor w Gościkowie-Paradyżu – pięknie zlokalizowane opactwo. Majestat jego najlepiej oglądać od strony zachodniej, idąc nasypem kolejowym od strony wsi Boryszyn. Od kilku lat odbywa się tu festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”.

  • Święty Wojciech – witamy w miejscu gdzie działa się najstarsza historia naszego narodu. To prawdopodobnie tu Bolesław Chrobry założył pierwszy klasztor pustelniczy benedyktyński. To tu w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zostali zamordowani w napadzie rabunkowym pierwsi polscy męczennicy (celem rabunku było najprawdopodobniej srebro przekazane klasztorowi przez pierwszego króla Polski). Teraz w miejscowości Święty Wojciech stoi szachulcowy kościółek z 1768 r. Miejscowość leży zaledwie półtora kilometra na północ od Międzyrzecza do którego warto wybrać się spacerem (więcej o Międzyrzeczu – dzień 4).

  • Pszczew – skansen pszczelarski – prywatne muzeum ze zbiorami pszczelarskimi. Można tu zobaczyć unikalne eksponaty powiązane z pracą bartnika i pszczelarza, stare ule, kuszki, kilkanaście barci (niektóre pochodzące z XIX wieku) oraz zbiór szopek bożonarodzeniowych i dawnych narzędzi codziennego użytku. Warto przyjechać i zyskać trochę więcej informacji o tym jakże zacnym zawodzie.

  • Pszczewski Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody Dolina Kamionki – będąc w Pszczewie warto znaleźć godzinę na spacer po Pszczewskim Parku Krajobrazowym. Szczególnie uroczą jego częścią jest Dolina Kamionki położona około 4 km na północ od wsi Lewice. Przyroda tutaj jest naprawdę piękna; dobrze zachowane grądy i olsy, okazałe buki, wiele drzew o wymiarach pomnikowych. Dla bardziej zaawansowanych runo leśne też jest bardzo ciekawe. Występuje tu między innymi: buławnik czerwony, wawrzynek wilczełyko, listera jajowata i podkolan biały.

  • Agroturystyka nad Warta

Galeria