Agroturystyka

Zachodnie Rubieże – Ptaki nad Ujściem Warty oraz forty ukryte w lesie

Dzień, który można nazwać „Nie spodziewałbym się”. Wycieczka wręcz obowiązkowa dla turystów przebywających w Agroturystyce nad Wartą. Wycieczka szczególnie atrakcyjna dla wszystkich, którzy przybywają tu w kwietniu-czerwcu – gdy ptaki przylatują tu na wylęganie. Nic tylko brać lornetkę (możemy pożyczyć) i oglądać setki, tysiące ptaków w Słońsku. Uczucie jak na safari gdzieś daleko w Malawi. Jak się już człowiek zmęczy to zapraszamy do Kostrzyna. Nie na Woodstock, bo to oddzielna historia. Zapraszamy za to zaraz za pola Woodstockowe. Mało kto o tym wie, a znajdują się tam XIX wieczne fortyfikacje w środku lasu. Nie mam tu na myśli trzech murów na krzyż. Mówię o ukrytym ogromnym garnizonie. Naprawdę nie chce się wierzyć.

Cała wycieczka nie jest długa. Samochodem w tą i z powrotem można obrócić w 2 godziny z małym hakiem. Jak komuś mało to można po drodze objechać okoliczne wioski lub zajechać do Santoka – gdzie Noteć łączy się z Wartą.

PLAN WYCIECZKI

  • Agroturystyka Nad Wartą

  • Park Narodowy Ujście Warty– Nie chcę nawet wymieniać ptaków jakie można tu spotkać. Podobno zaobserwowano tu ponad 279 gatunków. Niespotykana ilość ptaków jest gratką nawet dla laika, który nigdy się nimi nie interesował. Park zajmuje powierzchnię 8074ha. Jest to obszar zalewowy. Rozlewiska i zalewy kochają ptaki, które przybywają tu w okresie lęgowym i w okresie migracji.

  • Słońsk i kościół rzymskokatolicki w Słońsku – Całkiem ciekawy. Budowę jego rozpoczęto w 1480 roku. Warto wejść zobaczyć renesansowy ołtarz i malowidła na sklepieniach. Sam Słońsk to też niczego sobie miejscowość.

  • Kostrzyn – Fort Sarbinowo – fortyfikacje ukryte w lesie – 2 km na północ od pól Woodstock'owych. Przy drodze na Szczecin (31) trzeba skręcić w las. W środku lasu znajduje się zbudowany w latach 1883-1887 fort. Wikipedia mówi, że rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że stracił on swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano go do użytku. Do I wojny światowej, oświetlany był lampami naftowymi, a komunikacje ze światem przewidywano za pomocą gołębi pocztowych. Fort zbudowano z cegły, posiadał także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. Dopowiedzieć można tylko, że nigdy w życiu bym się nie spodziewał takiej budowli pośrodku lasu. Warto przyjechać. Można poczuć się jak odkrywca, taki polski Indiana Jones.

  • Kostrzyn – ruiny starego miasta - w Kostrzynie znajduje się jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczona podczas II WŚ i nieodbudowana kostrzyńska Starówka wraz z obiektami XVI-wiecznej twierdzy pruskiej. Część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Choć tak naprawdę głównie chodzi się po starych chodnikach, drogach. Trzeba mieć w sobie pasjonata i wyobrazić sobie jedno z byłych najpiękniejszych miast Brandenburgii. Tak czy owak – całkiem ciekawy spacer. I dobrą kawę dają przy parkingu.

  • Kostrzyn – przepompownia – poldery – maszyna parowa

  • Kostrzyn – syn król Prus

  • Agroturystyka nad Warta

Chcesz zobaczyć coś po drodze? Patrz dzień pierwszy Ogród Dendrologiczny Przelewice.
Więcej Ptaków? Patrz dzień ósmy Na rowery i dla piechurów.
Uwaga: Na tą wycieczkę nie bierz psa. Po co ma straszyć ptaki.

Galeria