Agroturystyka

Międzyrzecz i Międzyrzecki Rejon Umocniony

Powiedziałbym dzień militarny. Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedna z najbardziej znanych atrakcji Lubuskiego. I tak powinno być. Niemcy wybudowali tą sieć korytarzy prawie 100 lat temu. A nadal robi ogromne wrażenie. Dzieciakom na pewno spodobają się czołgi. A dorośli z reguły cieszą się na grochówkę jaką można zjeść na miejscu.

Nie mniejsze wrażenie robi zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu i to ładnych kilka wieków wcześniej. Takich starych i dobrze zachowanych warownych budowli ciężko szukać gdzie indziej w Polsce.

Cała trasa samochodem to tylko 1 godz. 20 min. Ale atrakcji sporo. Nie trzeba więcej aby dzień był udany.

PLAN WYCIECZKI

  • Agroturystyka Nad Wartą

  • MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony - Bez dwóch zdań największa atrakcja woj. Lubuskiego. 32,5 kilometra podziemnych korytarzy wykonanych w latach 1935–1938 przez Niemców w ramach Ufortyfikowanego Frontu Łuku Odry i Warty. I tyle teorii. No warto by jeszcze zaznaczyć, iż jest to jeden z najważniejszych rezerwatów nietoperzy w Polsce. Ale tak naprawdę, jest to wielka budowla wybudowana na potrzeby wojny. I robi ogromne wrażenie co człowiek dla wojny jest w stanie zbudować. Kto nie wiedział, musi zwiedzić.

  • Międzyrzecz - o niektórych atrakcjach dowiadujemy się od turystów przyjeżdżających do nas na nocleg. Od nich też się dowiedzieliśmy, że w Międzyrzeczu znajduje się największa w Polsce kolekcja portretu trumiennego licząca w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych. Zawsze coś czego się nigdzie indziej nie zobaczy. Poza tym, międzyrzeckie muzeum to także wystawa archeologiczna ukazująca ślady ludzkiego życia na terenie pracy muzeum od schyłku starszej epoki kamienia do średniowiecza, powstanie i rozwój międzyrzeckiego grodu, zamku i miasta. A także, Dział Kultury Ludowej, który pokazuje kulturę polskiej ludności rodzimej z końca XIX w.

  • Święty Wojciech – miejscowość leży zaledwie półtora kilometra na północ od Międzyrzecza. Warto wybrać się tam spacerem po obejrzeniu oryginalnej kolekcji portretów trumiennych w Muzeum Regionalnym. Jest to miejsce gdzie działa się najstarsza historia naszego narodu. To prawdopodobnie tu Bolesław Chrobry założył pierwszy klasztor pustelniczy benedyktyński. To tu w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zostali zamordowani w napadzie rabunkowym pierwsi polscy męczennicy. Teraz w miejscowości Święty Wojciech stoi szachulcowy kościółek z 1768 r.

  • Agroturystyka Nad Wartą